Przy budowie rozmaitych pojazdów czy sprzętów każdy, nawet najdrobniejszy i niewidoczny gołym okiem element ma ogromne znaczenie dla prawidłowego działania maszyny. Jednym z takich komponentów jest podkładka pod nakrętkę lub śrubę. Do czego ona służy? I jaki produkt zakupić, żeby spełnił swoje zadanie bez zarzutu? Zapraszamy do lektury!

Spis treści

Rodzaje podkładek pod śruby i ich zastosowanie

Zanim przejdziemy do wyszczególnienia dostępnych na rynku modeli, dowiedzmy się, czym w ogóle charakteryzuje się tego typu produkt. Wyróżnia się on niewielkimi rozmiarami i płaską, zwykle okrągły kształt ze specjalnie zaprojektowanym otworem na śrubę. Może być jednak również łukowaty, jeśli np. zależy nam na korekcie kąta nachylenia połączonych fragmentów, albo zębaty – jeżeli chcemy zapobiec odkręcaniu się komponentów. Podkładka pod śrubę lub nakrętkę najczęściej używana jest jako moduł pomocniczy w połączeniach śrubowych, umieszczony między dwoma elementami. Ze względu na zastosowanie, możemy wymienić takie rodzaje podkładek pod śruby i nakrętki, jak:
  • ochronne – mające na celu zabezpieczenie materiału łączonego przed uszkodzeniami mechanicznym, dzięki optymalnemu rozłożeniu nacisku na większą powierzchnię;
  • wyrównujące – wykorzystywane do niwelowania kąta w połączeniach śrubowych i wspierania stabilności, szczególnie w sytuacjach, gdy powierzchnia ma krzywizny;
  • zabezpieczające (przed luzowaniem się połączeń) – sprawdzą się tam, gdzie konstrukcja narażona jest na wibracje. Wspomniana wcześniej ząbkowana lub sprężynująca budowa ma za zadanie redukować możliwość odkręcania się połączonych fragmentów;
  • uszczelniające – wyprodukowane z surowców odpornych na działanie wilgoci (np. PVC, poliamid), mają zapewniać maksymalną ochronę przed rdzą i uszkodzeniami spowodowanymi niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi.
Po co więc stosować podkładkę pod śrubę? Przede wszystkim ze względów bezpieczeństwa, aby mieć gwarancję, że dany produkt będzie solidny i posłuży swoim użytkownikom przez długi czas.

Gdzie stosuje się podkładki pod śruby i nakrętki?

Biorąc pod uwagę szereg korzyści, jakie oferują rozmaite rodzaje podkładek, często spotyka się je w różnych branżach. Znajdują zastosowanie m.in. w budownictwie czy przemyśle maszynowym, żeby zabezpieczyć połączenia mechaniczne. Chętnie wykorzystuje się je również do produkcji sprzętu elektronicznego bądź urządzeń AGD, aby zapewnić stabilność połączeń i ochronę przed korozją. Podkładki pod śrubę lub nakrętkę są też ważnym elementem konstrukcyjnym w stolarce, ponieważ doskonale chronią drewno przed zgnieceniem bądź pęknięciem podczas montażu mebli.

Czym powinny charakteryzować się solidne podkładki?

Podkładka pod śrubę lub nakrętkę to komponent, który przede wszystkim musi cechować się wyjątkową skutecznością. Jednak żeby tak było, konieczne jest wybranie odpowiedniego elementu. Czym więc powinny charakteryzować się te produkty? Na co zwrócić uwagę podczas składania zamówienia? Oto najważniejsze aspekty, o jakich nie można zapomnieć przy zakupie!

Cel zastosowania podkładki

To pierwsza istotna kwestia, którą należy przemyśleć. Czy komponent ten ma chronić przed wilgocią? A może zabezpieczać stworzoną konstrukcję przed uszkodzeniami? Od tego, do czego ma służyć, zależy finalna decyzja o tym, jaki dokładnie rodzaj zostanie dobrany.

Jakość wykonania

Tego typu wyroby, choć wyglądają niepozornie, odgrywają istotną rolę konstrukcyjną. Nie można więc przy tej liście pominąć aspektu jakości. Najlepiej postawić na artykuły wykonane w fabryce zaufanej firmy, która może pochwalić się długoletnią działalnością na rynku. Warto także sprawdzić, czy tworzone elementy mają odpowiednie certyfikaty, potwierdzające spełnianie obowiązujących standardów, np. ISO, PN czy DIN.

Wytrzymałość

Bardzo ważnym czynnikiem jest także wytrzymałość. Zamawiane podkładki pod śruby czy nakrętki powinny być odporne na uszkodzenia mechaniczne bądź negatywny wpływ wilgoci. By klienci nie musieli się obawiać o ich trwałość, dbamy o zastosowanie najlepszej klasy materiałów. Do ich produkcji wykorzystujemy np. stal nierdzewną A2, która zapewnia antykorozyjne właściwości. Dodatkowo produkty pokrywane są ocynkiem galwanicznym lub ogniowym, co pozytywnie wpływa na ich wytrzymałość. Jeśli nie jesteście Państwo pewni, czy dany komponent będzie optymalnym wyborem, zapraszamy do kontaktu z obsługą Kristal. Nasi specjaliści są do dyspozycji i pomogą zakupić odpowiedni element!